Věčný náhradník

1.    Nezajímej se příliš o hru, sleduj raději dění na vedlejším hřišti nebo v publiku.

2.    Nekritizuj pouze svého trenéra, ale i své spoluhráče a občas se s chutí zasměj i jejich chybám

3.    V oddechovém čase se neobtěžuj nasloucháním pokynům trenéra, přinesením nápojů, ručníků apod.

4.    Když tě trenér vyzve, aby ses rozcvičoval, tvař se hodně kysele.

5.    Ptej se svých spoluhráčů, kde že to máš na hřišti hrát.

6.    Při vystřídání na podání, trefuj buď vlastní útočnou čáru, nebo až zadní stěnu tělocvičny. To je zvláště vhodné ve vypjatých okamžicích. Potom se tomu zasměj.

7.    Dej pozor, aby "kravál",který děláš na lavičce,neměl nic společného s tím,co se děje na hřišti.

8.    Při výměně stran mezi sety zanech všechnu výstroj "malebně" rozházenou po lavičkách a po zemi.

9.    Jsi-li přece jen střídán, nespěchej zbytečně se zavazováním tkaniček a natahováním nákolenek, dokud nevstoupíš na hřiště. Musíš mít přece napřed jistotu, že je opravdu použiješ.

10. Jsi-li vyzván ke střídání, šourej se zvolna k útočné čáře, teplákovou bundu na sobě. Hlavně nestůj v útočné zóně.

11. Když prvně přijímáš podání, ozkoušej si hru, přihraj míč co nejdál od nahrávače, nejlépe pod síť nebo do publika.

12. Nehrň se příliš do svého správného postavení- vždyť tvoji spoluhráči jsou již dostatečně rozcvičeni, aby za tebe případně zaskočili, když bude třeba.

13. Neobtěžuj trenéra dotazy, v čem a jak by ses mohl zlepšit. Spíše si dej záležet, abys chodil na tréninky pozdě a odcházel brzy. Vynechávej taky pravidelně tréninky nebo se bez příčiny objevuj až před jejich koncem; tím všechny přesvědčíš, že jsi opravdu velmi důležitý hráč.

14. Hádej se s hráči, kterým se při hře na hřišti dařilo, protože je to jejich chyba, že hráli dobře a tak tě odsunuli do role střídače.

15. Nezabývej se hrou natolik, aby sis pamatoval a mohl později komentovat, jak vlastně družstvo dodržovalo určenou taktiku.

16. Kdykoliv se dle tvého názoru dopustí rozhodčí chyby, dej mu to dostatečně najevo - nahlas i viditelně.

17. Na turnajích se nikdy nezapojuj do nicotných funkcích, jako je třeba lajnový rozhodčí, zapisovatel nebo druhý rozhodčí.Takové činnosti jsou dobré leda pro slabé a neúspěšné hráče.

18. Sedíš-li na lavičce během zápasu, neustále brblej.Tím naznačíš trenérovi, že bys měl hrát a že jsi lepší než ti, co jsou ve hře.

19. Prohraješ-li, byli to spoluhráči, kteří tě neuměli výkonnostně podpořit. Porážku zdůvodňuj výhradně jejich chybami.

20. Po zápase se rozplakej, aby každý viděl, jak hluboce jsi roztrpčen tím, že jsi nebyl na hřišti. Neprojeví-li trenér porozumění, potvrdí se alespoň, jaký je necita.

21. Nesnaž se být lepší než kterýkoli hráč základní šestky. Ti jsou stejně jeho oblíbenci a trenér jim dá vždycky přednost.

22. V žádném případě netrénuj individuálně. Ani techniku, ani fyzičku. Je totiž vědecky doloženo,že trénink, který nikdo nevidí, nepřináší žádný efekt. Dopřej si luxusu případně ztratit sportovní formu.

23. Nikdy nedávej 100% úsilí do herních cvičení. Stejně jsou nudná a ty se potřebuješ šetřit pro průpravné a různé jiné tréninkové hry.

24. Kdykoliv se vyskytne příhodná situace, diskutuj otevřeně s trenérem. Z toho mu dojde, že není tak chytrý, jak si myslí.

25. Nikdy sám od sebe nepomáhej s přípravou a se stahováním sítě nebo s jinými přípravami na trénink, protože to snižuje tvoji hráčskou prestiž. Počkej vždycky, až tě o to trenér požádá.

26. Hovoříš-li po zápase s přáteli, kteří se přišli podívat na tvoji hru, vymysli si dobrou výmluvu, proč jsi nebyl "na placu". Po zápase je vhodné kulhat, jen dej pozor, abys kulhal stále stejnou nohou.

27. Přesvědčuj každého, co je to vlastně za trenéra, když nedokáže rozpoznat tvůj talent a nenechá tě zářit jako hvězdu.

28. Moto "usiluj a nepovol" je platným heslem pouze pro reprezentační družstva, která vyhrají světové a olympijské medaile; ale to je výkonnostně zcela o něčem jiném a pro tebe je takový přístup jasně nevhodný.

Podle zahraničního materiálu J.Kessela, pracovníka volejbalové asociace USA,přeložili: Z.Valášek a M.Ejem